HAKKIMIZDA

Bize ne iş yaptığımızı soruyorlar.
Hemen cevap veremiyoruz. Çünkü biz yelkenle çalışmıyor, yelkeni yaşıyoruz.

Sevdiğin işi yaparsan, hayat boyu çalışmazsın der bir uzak doğu atasözü. Bizimkisi de öyle sanki. Yelkeni o kadar seviyoruz ki, çalıştığımızı anlamıyoruz bile. Tek istediğimiz, her şeyi geride bırakıp denize açılmak ve bunu yaparken bildiğimiz ne varsa sizlere de öğretmek. Bu sebeple, aynı ruhu ve aynı felsefeyi paylaşan, Türkiye’nin yetkin ve başarılı eğitmenleri ile bir araya gelip 2011’de Ana Yelken’i kurduk. O günden bu yana da Türkiye’nin ilk yelken kulübü olan İstanbul Yelken Kulübü’nün tüm eğitimlerini üstlendik. Bugüne kadar bir arada olduğumuz tüm öğrencilerimiz, şimdi birer yelken aşığı. Sadece bu aşk bile, Ana Yelken’i herkesten ayıran, yelkeni bir yaşam tarzı olarak gören eğitim felsefesinin bir kanıtı. Temel eğitimlerden, ileri düzeylere, günlük seyirlerden, takım çalışmalarına kadar her aşamada bunun hissetirebiliyorsak ne mutlu bize.

fatih-ozmen

FATİH ÖZMEN

Yelkene 1990 yazında İYK Yelken Okulu’nda başladı. İlerleyen zamanlarda elde ettiği başarılar, çeşitli sınıflarda aldığı madalyalar onu milli bir yelkenci yaptı. Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’nda eğitim aldı. Olimpik milli takımın antrenörü olarak 2004 ve 2008 olimpiyatları süresince görev yaptı. İki olimpiyata da sporcuları katılma başarısını gösterdi. 2003 ve 2005’te Başbakanlık Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nden “Sporda Üstün Başarı” ve Türkiye Yelken Federasyonu’ndan “Yılın Antrenörü” ödüllerini aldı. Dünyanın en iyi antrenörlerinden aldığı eğitimler sonucundaki birikimlerini, 2001’den beri görev yaptığı Türkiye Yelken Federasyonu eğitim kurulu üyesi olarak, antrenör ve yöneticilere sayısız seminer ve kurslarda eğitimler vererek paylaştı. Ayrıca 2004’ten bu yana Türkiye’nin en büyük 4 yelken okulunu kurdu. 2013 yılında Sydney – Avustralya’da yapılan Uluslararası Kampçılık Kongresi öncesinde yapılan “ICDC – International Camp Director Course” kursunda başarı göstererek “Uluslararası Kamp Direktörü” ünvanını aldı.

tolga-rangavis

TOLGA RANGAVİS

Yelkene 1990 yazında İYK Yelken Okulu’nda başladı. 1993’ten itibaren milli takımlarda dünya, Avrupa, Balkan şampiyonalarında ve Akdeniz Oyunları’nda Türkiye’yi başarıyla temsil etti. 1997’de 470 sınıfında Türkiye şampiyonu oldu. Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Antrenörlük Bölümü yelken branşı mezunudur. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde işletme bölümünde yüksek lisans derecesi aldı. 2000-2008 arasında, Alman Yelken Federasyonu baş antrenörü Dr. Malte Philipp’den almış olduğu eğitimler doğrultusunda olimpik milli takımımızın antrenörlüğünü yaptı. 2008 Pekin Olimpiyatları’nda bu alanda görev alan ilk Türk antrenör olarak olimpik milli takımın başındaydı. 2008-2010 arasında İYK Yelken Okulu direktörlüğü yapmış olup, 2011′den itibaren Ana Yelken’de çalışmalarına devam etmektedir. 2013 yılında Sydney – Avustralya’da yapılan Uluslararası Kampçılık Kongresi öncesinde yapılan “ICDC – International Camp Director Course” kursunda başarı göstererek “Uluslararası Kamp Direktörü” ünvanını aldı.

necdet-gursel

NECDET GÜRSEL

Yelkene çok küçük yaşlarda Samsun Yelken Kulübü’nde başladı. Optimist sınıfında sayısız başarı elde etti. Milli takıma yüksedikten sonra İstanbul Yelken Kulübü’nde devam eden sporculuk hayatı, 2000’de Türkiye’ye gelen Alman Yelken Federasyonu baş antrenörü Dr. Malte Philipp eşliğinde olimpik sporcu olarak devam etti. Sporculuk kariyerinin ardından 2003’te İYK optimist A takımı antrenörü olarak göreve başladı.
Sporcularının almış olduğu dereceler ve milli takım başarılarının ardından 2008’de laser sınıfı antrenörü olarak çalışmaya devam etti. 2008’den beri de olimpik bir disiplin ile devam ettiği çalışmaları sonucunda sporcuları büyük başarılar elde etti. 2012’de sporcuları Laser 4.7 Avrupa şampiyonu, Laser Radial kadınlar Avrupa gençler şampiyonu ve Laser 4.7 Europacup gençler şampiyonu oldular. Kulüp ve antrenör bazında üç farklı kategoride alınan birinciliklerle dünyada bu başarıyı farklı sınıflarda başarabilen tek kulüp ve antrenör olma başarısını göstermiştir.

ANA YELKEN’İN ÜYE OLDUĞU KURULUŞLAR

ISAFISSICFTYFTUYEPKamplar Dernegi